Objawy
Akromegalia jest rzadkim zaburzeniem endokrynologicznym, które powstaje na skutek nadmiernego wydzielania hormonu wzrostu (GH) po zamknięciu płyt wzrostowych, co zazwyczaj występuje w dorosłości. Nadprodukcja GH prowadzi do zwiększonej produkcji czynnika wzrostu podobnego do insuliny typu 1 (IGF-1), co wpływa na wzrost tkanki kostnej, chrzęstnej oraz miękkich.
Typowymi objawami akromegalii są powiększenie dłoni i stóp, co pacjenci zauważają na przykład przez potrzebę noszenia większego rozmiaru rękawiczek czy butów. Charakterystyczne są także zmiany rysów twarzy: powiększenie nosa, wydatne łuki brwiowe, pogrubienie warg oraz wystająca szczęka, co prowadzi do wystąpienia rozstępu między zębami oraz trudności z prawidłowym zgryzem.
Inne symptomy to powiększenie narządów wewnętrznych, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak kardiomiopatia, hipertonia, zaburzenia pracy serca i płuc. Pacjenci mogą doświadczać wzmożonego pocenia się i skórnych zmian, jak grubienie skóry oraz pojawianie się znamion. Występują również bóle i zesztywnienie stawów. Z powodu efektów metabolicznych GH mogą wystąpić również zaburzenia tolerancji glukozy lub cukrzyca.
Diagnostyka
Diagnoza akromegalii jest często opóźniona z powodu powolnego postępu i subtelności objawów. Podstawowym krokiem w diagnozie jest pomiar stężenia IGF-1 w surowicy krwi, który jest markerem aktywności hormonu wzrostu. Poziomy IGF-1 są zwykle znacząco podwyższone u osób z akromegalią i korelują z aktywnością choroby.
Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie testu tolerancji glukozy na hormon wzrostu. W normalnych warunkach, podanie glukozy doustnie powinno obniżyć poziom GH, jednak u pacjentów z akromegalią ta supresja nie występuje, co jest silnym wskaźnikiem choroby.
Obrazowanie jest kluczowe w lokalizacji źródła nadprodukcji GH, najczęściej adenomy przysadki. MRI (rezonans magnetyczny) głowy jest metodą wyboru do oceny przysadki mózgowej w poszukiwaniu guzów. Rzadziej, gdy przysadka nie jest źródłem problemu, może być konieczne przeprowadzenie dalszych badań obrazowych w celu zlokalizowania ektopowych źródeł sekrecji hormonu wzrostu.
Leczenie
Leczenie akromegalii zależy od przyczyny i skutków choroby. Pierwszym wyborem jest zazwyczaj interwencja chirurgiczna, mająca na celu usunięcie adenomy przysadki, co może skutkować natychmiastowym obniżeniem poziomów GH i IGF-1. Transsfenoidalna resekcja adenomy jest standardową procedurą chirurgiczną, która polega na usunięciu guza przez nos i zatokę klinową.
Jeżeli chirurgia nie jest możliwa lub nie przynosi pełnego wyleczenia, stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki agonistyczne receptorów somatostatyny, takie jak oktreotyd czy lanreotyd, są najczęściej stosowane do hamowania wydzielania GH. Dodatkowo, można użyć antagonistów receptora GH, jak pegwizomant, szczególnie gdy inne terapie są nieskuteczne.
Radioterapia jest rozważana jako opcja w przypadkach, gdy inne metody zawiodą, są przeciwwskazane lub gdy adenoma nie może być całkowicie usunięta. Radioterapia może być również stosowana jako dodatek do leczenia chirurgicznego w celu zniwelowania resztek guza.
Podsumowując, skuteczne leczenie akromegalii wymaga kompleksowej oceny i często interdyscyplinarnej współpracy w celu optymalizacji wyników dla pacjenta. Monitoring i zarządzanie długoterminowymi efektami choroby są również kluczowe dla poprawy jakości życia pacjentów.
Konsultacje specjalistów
Nazwa usługi
Cena
Usługi Centrum Medycznego
Nazwa usługi
Cena
Usługi Rehabilitacji
Nazwa
Czas trwania
Cena
Badania laboratoryjne
Nazwa
Cena
Zadbajmy o Twoje zdrowie
Zadzwoń, umów wizytę przez Internet lub sprawdź adresy placówek.
Centrum Medyczne
Lekarze specjaliści & badania laboratoryjne
Petrażyckiego 99, 30-399, Kraków
poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00
Rehabilitacja
Masaże & fizjoterapia
Działowskiego 1, 30-399, Kraków
poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00
Podgórska Poradnia
Lekarze specjaliści & badania laboratoryjne
Rynek Podgórski 14, 30-518, Kraków
poniedziałek - piątek 8:00 - 20:00
Zadbajmy o Twoje zdrowie
Zadzwoń, umów wizytę przez Internet lub sprawdź adresy placówek.
Powiązane schorzenia
Wczytywanie...
Specjaliści
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Add a Title
Często zadawane pytania
Add a Title
Add paragraph text. Click “Edit Text” to update the font, size and more. To change and reuse text themes, go to Site Styles.
Add a Title
Add paragraph text. Click “Edit Text” to update the font, size and more. To change and reuse text themes, go to Site Styles.